Tutvustus

Käesolev leht on mõeldud toetama kogukonda leidmaks vajalike teenuseid ja kontakte maal elamiseks.

Ajalugu: iidamast-aadamast elati maal, vahel käisid rootslased vallutamas, vahel venelased, fritsud on ka paar korda käinud.
Vanaaegne nimetus olevat “Laeghis”. Kuskil siin olevat olnud ka Vaiga maakond. Laiuse kihelkond ka hästi suur olnud.
1.vabariigi ajal olid Laiusele sisse kirjutatud kõik Eestis rändavad mustlased. Paikseid oli ka ja need assimileerusid märkamatult.
Peale teist ilmasõda tehti kolhoos, mis toimib tänaseni (põhimõtteliselt).
Kooliharidust on antud ka hästi kaua. Seda, mis, kus ja kuidas, võib lugeda Laiuse Põhikooli lehelt laiusepk.edu.ee.
Tänapäev:
Kultuurimaja seisab nukralt tühjana – kultuur kolis kooli saali ja raamatukogu sinna samma. Meie Mari veel vihub vahel tantsu.
Apteeki enam pole, seal majas on nüüd kohaliku kommunaalettevõtte “Kuremaa Enveko” kontor ja ümber nurga sisseminekuga ka Noortekeskus. Kuskil seal pidavat sauna ka saama (€). Postkontor on ajalooks saanud, nüüd saab hiina pakikesi kätte küla poest. Velskripunkt veel on. Samasse majja on tekkinud õlemuuseum ja sisse kolinud ka lasteaed, mis oli varem pastoraadi hoones, Kiriku kõrval. Kirikus ja pastoraadis ikka toimub ka midagi, vahel harva – karjastel ei ole siin püsi, millegipärast.
Kaubanduskeskustest on külas (vabandust, Alevikus) eelpool nimetatud A&O (Coop), Aiand ja Kolhoosi piima saab talongidega suurfarmist paaril korral nädalas. Talonge saab kolhoosi (POÜ) kontorist raha eest. Nipet-näpet nänni müügiga tegeleb veel eelpool nimetatud õletuba (vabandust, õlemuuseum), Kasutatud rõivastega tegeleb ka keegi ning uute kiirmoe riietega tegelevad 1-2 neiut (Oü’d). Autoluksepa ametit peab Kiriku Sulev (Fie) poe vastas, Ehitustegevustega tegelevad Kuremaa Enveko ja Mereleen oü, Elektrikuid on ka paar tükki (Täpsustame). Toiduainete tootjaid on (Täpsustame), Küttepuid saab (Kirjutaja käest?).